După nouă luni de criză, în care s-a aflat oraşul Edineţ din cauza boicotării şedinţelor Consiliului a consilierilor din fracţiunile PCRM şi PLDM.

Astfel, ieri, 4 martie, a avut loc şedinţa Consiliului orăşenesc, la care au fost prezenţi 15 consilieri: 10 de la PDM, 2-PLDM, 1-PL şi doi consilieri neafiliaţi. În cadrul acestei şedinţe a fost aprobat bugetul Primăriei pentru anul 2013 cu votul a paisprezece consilieri din cei cinsprezece prezenţi. La fel au fost aprobate şi cotele taxelor fixe şi impozitele pentru anul 2013.

PRIMARIAEDINET.MD aminteşte că din cauza lipsei unui buget aprobat, oraşul s-a aflat timp de două luni într-o criză financiară, neavînd posibilitatea de a achita salariile şi serviciile comunale pentru instituţiile din subordine.