Agenția de Dezvoltare Regională Nord, sub egida Ministerului Dezvoltării Regionale și Construcțiilor, și Consulatul General al României în Bălți, în colaborare cu Primăria Edineţ şi Camera de Comerţ şi Industrie a Republicii Moldova organizează, în premieră, Zilele Regiunii de Dezvoltare Nord (RDN). Evenimentul se va desfășura în perioada 8-10 octombrie 2013, în orașele Bălți și Edineț și în satul Corjeuți, raionul Briceni.

Prin organizarea acestui eveniment, ADR Nord urmărește să promoveze potențialul economic și investițional al RDN, să susţină actorii regionali în procesul de creare a parteneriatelor și să lanseze, la Edineț, o platformă regională de comunicare.

Zilele RDN se vor desfășura la:

• Bălți: 8 octombrie, ora 16.30 – Deschiderea evenimentului de către organizatori. Salutul adresat participanților de către Alteța Sa RegalăMargareta, Principesa Moștenitoare a României, Custode al Coroanei României, şi Alteța Sa RegalăRadu, Principe al României, în numele Casei Regale a României. – Municipiul Bălţi, str. Puşkin 38 (blocul central al Universităţii de Stat „Alecu Russo” din Bălţi).
  • Edineț: 9 octombrie, ora 09.30 – Întrunirea trilaterală a antreprenorilor din România, Letonia și Regiunea de Dezvoltare Nord a Republicii Moldova și lansarea Parcului Industrial Edineț. –Orașul Edineț, str. Independenței 37A (sala Restaurantului „Paradis”).
  • Corjeuți, Briceni: 10 octombrie, ora 09.30 – Semnarea acordului de colaborare dintre comuna Corjeuți (Moldova) și municipalitatea Aloja (Letonia). – Satul Corjeuți, raionul Briceni (Restaurantul „La Paris”).

Precizăm că zilele RDN vor fi organizate în parteneriat Ministerul Protecției Mediului și Dezvoltării Regionale din Republica Letonă (VARAM), Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălţi, Banca Comercială Română, Primăria Edineţ, Primăria Corjeuţi, Camera de Comerţ şi Industrie a Republicii Moldova, filiala Edineț, și Agenția de Cooperare Internațională a Germaniei (GIZ).