Joi, 3 octombrie 2013. Primăria oraşului Edineţ în colaborare cu restaurantul „Florentina” din  oraşul Edineţ a organizat o masă de sărbătoare pentru educătorii din grădiniţele edineţene cu ocazia zilei lor profesionale. Evenimentul a demarat cu un buchet de melodii adus de către elevii Casei de creaţie a copiilor.

Cu cuvinte de felicitare au venit Primarul de Edineţ d. Constantin Cojocari şi Viceprimarul d. Rodelia Vasilcov, ambii menţionînd că profesia de educător se numără printre cele mai grele deoarece este însoţită de o responsabilitate sporită şi un efort deosebit.

Invitaţii au savurat din bucatele alese oferite de gazda evenimentului, restaurantul „Florentina”, şi-au spus cuvinte de felicitare unul altuia şi s-au distrat pe măsură, interpretînd cîntece şi recitînd poezii.