Plafonarea taxelor locale este un motiv de dispută între guvernare şi autorităţile publice locale. În timp ce edilii cer insistent anularea plafonului, guvernarea spune că este în căutarea unui compromis, care ar oferi posibilitatea agenţilor economici să activeze în condiţii avantajoase, iar autorităţile publice să-şi păstreze autonomia.
Zeci de primari, printre care şi primarul oraşului Edineţ, dl. Constantin Cojocari, şi-au manifestat nemulţumirea faţă de decizia autorităţilor de a plafona taxele locale în timpul şedinţei Comisiei parlamentare de profil. Primarii spun că legea a fost votată în condiţii netransparente, este în detrimentul bussiness-ului mic şi mijlociu şi cauzează în bugetele locale prejudicii de milioane.
Plafonarea taxelor locale aduce bugetului oraşului Edineţ un prejudiciu de circa 500 mii lei.
Reportaj Moldova 1.

Emisiunea „Loc de Dialog”, Radio Moldova.

Participanţi: dl. Valeriu Munteanu – deputat în Parlamentul Republicii Moldova, dl.Valeriu Ghilețchi – deputat în Parlamentul Republicii Moldova, dl. Constantin Cojocari – primarul orașului Edineț.

Reportaj Publika TV.

Aleşii locali au anunţat că, dacă taxele vor rămâne neschimbate, atunci vor fi nevoiţi să majoreze alte plăţi pentru locuitori.