ed_prim_136668În perioada   7-8 iulie  2014 în incinta Primariei orașului Edineț a fost petrecut seminarul de instruire a reprezentanților   APL din raionul Edineț   pe tema “ Consolidarea capacitatilor in  domeniu protecția mediului înconjurător, eficienței energetice  și utilizării surselor de energii regenerabile.Atragere de fonduri”.Participanții au discutat în mod paricipativ  așa subiecte ca:

-Noţiuni fundamentale  de protecţia mediului, EE și ER;

-Conceptul de Dezvoltare Durabilă şi aplicarea sa la nivel local și regional ;

-Conventia Primarilor

-Studii de caz, exemple, bune practici.

-Măsuri de EE și ER

-Modele de proiecte pe domenii, etc.

De asemenea în cadrul seminarului a  fost mentionată de catre participanți importanța creării și funcționării unei  Asociații Regionale  în domeniu EE și SER, ca retea de suport APL,OSC și instrument de facilitare a accesarii de fonduri .

Activitățile date au fost realizate  în cadrul proiectului ”Consolidarea capacităților  societății civile  și APL în conservarea energiei și reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră prin crearea parteneriatelor regionale ” implementat de AO Crio-inform  cu suportul  programului   „Sprijinirea organizațiilor societății civile de mediu din Belarus și Republica Moldova” (SECTOR) implementat de Centrul Regional de Mediu pentru Europa Centrală și de Est (REC), cu sprijinul financiar al Agenției Suedeze pentru Cooperare și Dezvoltare Internațională (SIDA).