9:00 – 12:00 -„Şcoala voluntarilor – Pro Fotbal” (sala  de şedinţe a Consiliului orăşenesc).

9:00 – 13:00 – Turneu republican la minifotbal UROJAI JUNIOR, sub patronatul primarului de Edineţ, cu participarea echipelor din raioanele limitrofe (Stadionul orăşenesc).

11:00- 14:00 – NEXUS Edineţ va fi prezent cu următoarele activităţi:

1. Promovarea serviciilor la cortul NEXUS

2. Workshop lîngă cort: „Împleteşte-ţi drumul spre Europa”

3. Concurs victorină cu întrebări legate de UE (prezente pentru cei cîştigători: caiete, pixuri, magnete NEXUS)

4. Expoziţie cu promovarea serviciilor partenerilor privaţi NEXUS ” Europa este mai aproape decît tu te gîndeşti”

AO AREAP va participa la Ziua Europei cu următoarele activităţi:
1. Promovarea proiectului
2. Body-Art pentru copii cu tematica UE
3. Concurs de desene pe asfalt
4. Flashmob (vor dansa beneficiari şi voluntari cu steagurile UE confecţionate hand-made de beneficiarii AREAP)
5. Panou pentru poze
6. Start campaniei de desene pe pereţi în secţia de pediatrie a Spitalului Raional Edineţ prin proiectul finanţat de UE şi acordat de CCF Moldova.

14:20 – 15:00- Miting solemn, (Piaţa Independenţei)

Vorbitori: Iurie Garas – preşedintele raionului
Oleg Sîrbu – deputat
Vladimir Cibotari – ministrul justiţiei
Boris Fedorişin – repr. guvernului în teritoriu
Constantin Cojocari- primar de Edineţ
Ion Bodrug – director ADR Nord
Ştirbu Gabriela – elevă clasa XII

14:00 – 16:00- Expoziţia de pictură a Şcolii de Arte şi tehnica în viziunea copiilor edineţeni a Staţiei Tinerii Tehnicieni.

15:00- 17:00- Concert festiv a colectivelor artistice din zonă.

17:00 Concert festiv cu participarea artiştilor consacraţi: Aurel Moldovanu (Romania), Costi Burlacu şi Corina Ţepeş,  Aliona Moon, Victoria Lungu etc.

Pe tot parcursul zilei vă aşteaptă multe SURPRIZE plăcute.