Primul Centru Apicol din Republica Moldova a fost inaugurat în raionul Edineţ

Primul Centru Apicol din Regiunea de dezvoltare Nord a fost inaugurat vineri, 26 mai, în orașul Cupcini, raionul Edineț. Lucrările de reparație și amenajare a Centrului și a teritoriului adiacent au fost realizate în cadrul unui proiect-pilot de dezvoltare regională, finanțat de Guvernul României.
La ceremonia de inaugurare a Centrului au participat ambasadorul României în Republica Moldova, Excelența Sa Daniel Ioniță, șeful Direcției generale dezvoltare regionale a MDRC, Igor Malai, directorul ADR Nord, Ion Bodrug, primarul municipiului Edineț, Constantin Cojocari și alți reprezentanți ai autorităților publice locale și apicultori din regiune.

La fel în cadrul evenimentului, şi întru susţinerea producătorilor de miere în municipiul Edineţ a fost organizat o mini expoziţie-târg cu produse melifere, naturale şi autohtone.