În data de 18 iulie 2017, la Edineț, ora 9:30 în sala de conferințe din cadrul Restaurantului “Paradis”, a avut loc Conferința internațională “Servicii sociale dezvoltate cu sprijinul comunității în Republica Moldova”.

În cadrul acestei Conferințe au fost făcute totalizările proiectului “Rețea de promovare a incluziunii sociale, orientate asupra comunității, în Republica Moldova”, finanțat de Agenția de Dezvoltare a Austriei (ADA) și Pro Mente, partenerii fiind Ministerul Muncii, Protecției Sociale și Familiei, Consiliul Raional Edineț, Primăria orașului Edineț, Internatul Psiho-neurologic din Brînzeni, Internatul Psiho-neurologic din Bădiceni, Asociația Regională de Educare a Adulților din Suceava.

Odată cu acest proiect în orașul Edineț, Internatele Psiho-neurologice din Brînzeni și Bădiceni, orașele Soroca, Bălți, Chișinău și Dubăsari, echipa AREAP au reușit să deschidă ușa și inimile pentru o parte din persoanele cu dizabilități, pe care îi încurajează, îi ajută să depășească barierele și singurătatea din viața de zi cu zi, creând centre de zi, ateliere de lucru manual in incinta internatelor din Brinzeni si Badiceni, și birouri de implementare a proiectului REDIS NET.

Perioada proiectului de implementare: 01 august 2014 – 31 august 2017, bugetul total 307.552 euro, din care 150.000 euro grant finanțat de ADA și Pro mente și 157.552 euro contribuție locală.

Proiectul “Rețea de promovare a incluziunii sociale, orientate asupra comunității, în Republica Moldova”, este forța ce ne mișcă înainte spre ceea ce am planificat, iar datorită altui proiect se va asigura continuitatea acestuia. Atelierele create la Internatele din Brînzeni și Bădiceni valorizează calitățile persoanelor, fiecare persoană are ce oferi comunității și fiecare persoană are abilități.

În cadrul evenimentului de deschidere, au participat:

• Stela Grigoraș – Ministrul Muncii, Protecției Sociale și Familiei din Republica Moldova;
  • Iurie Garas – Președintele Consiliului Raional Edineț;
  • Constantin Cojocaru – Primarul Municipiului Edineț;
  • Tom Juljevic-Salamon – Expert Pro Mente Oo;
  • Petru Vasile Gafiuc – Președinte AREAS România.
  • Echipa AO AREAP – reprezentata prin președinta asociației Alina Reșetnicov.

Chiar de la începutul înființării, AREAP si-a urmărit obiectivele stabilite:

• Crearea mediului pentru timpul liber în internate (adaptarea unor încăperi, amenajate special);
  • Crearea în internate a condițiilor concrete de muncă și terapeutice, inclusiv utilarea elementară a atelierelor de prelucrare:
  • Lemnului
  • Ceramicii
  • Textilelor
  • Grădinăritului
  • Instruirea personalului prin experiența obținută în Austria și România;
  • Crearea centrului de incluziune socială;
  • Posibilitatea de comunicare și întrunirea persoanelor cu necesități speciale prin planificări în comun a activității și a programelor zilnice;
  • Integrarea persoanelor cu nevoi speciale în societate și organizarea campaniilor de anti – stigmă;
  • Implicarea în diverse activități în parteneriat cu APL.
  • Lansarea a 3 birouri de implementare a proiectului (Bălți, Dubăsari, Chișinău) pentru crearea unei rețele de organizații la nivel național, scopul cărora să fie activitatea în rețea, campania anti- stigma, lobbying și asigurarea continuității proiectului.

Rezultatele așteptate:

• Îmbunătățirea situației de viață a persoanelor cu nevoi special,
  • Încadrarea persoanelor cu nevoi speciale în cîmpul muncii,
  • Dezvoltarea antreprenoriatului social prin atelierele create,
  • Rețea națională creată pentru promovarea incluziunii sociale.