Universitatea Populară de Vară „Vasile Stroescu”, aflată la cea de-a II-a ediție și-a început astăzi lucrările la Edineț,avîndu-i ca patroni spirituali pe academicianul Valeriu Matei și drd. Constantin Cojocaru, primarul municipiului Edineț. Prezența a mai multor oaspeți deosebiți ca academicianul Mihai Cimpoi, dr. Ion Negrei și dr. Gheorghe Negru, a poetului Iulian Filip și cel mai special invitat Vasile Romanciuc, care a absolvit această instituție, Mihai Eminescu, a dat lucrărilor universității plus valoare în contextul realizări. Lucrările vor derula pe decursul a două zile cu o serie de comunicări științifice despre cele două personalități locale ale locului – Ion Buzdugan și Vasile Romanciuc.