Noutățile bune pentru edinețeni continuă!
În data de 23 martie în incinta #primărieiMunicipiuluiEdineț a avut loc o ședință de lucru cu reprezentanţii #FundațieiSolidarityFundPL în Moldova d-nul #TomaszHorbowski, coordinator „Solidarity Fund PL”, d-nul #RaduTucan – coordinator de proiecte,d-na #MarinaAlbu– coordonator proiecte, d-nul #AlexandruUrsul– consilier tehnic, d-nul #IonCeban– inginer consultant, #AgnieszkaPiasecka, reprezentanta Solidarity Fund PL în Ucraina, și #AselShaiyldaeva, sociolog din Kârgâzstan. În cadrul întrunirii au fost discutate acțiuni concrete care vor duce la implementarea eficientă a proiectului din Edineț, a fost discutată suma care urmează a fi investită în Grădina Publică „Vasile Alecsandri”. Ideile urmează a fi implementate datorită aplicării la concursul de granturi – #FondulGranturilorMici 2018 — ediția revitalizare urbană, organizată în cadrul proiectului „Suport pentru Guvernul Republicii Moldova în implementarea Strategiei Naționale de Dezvoltare Regională a Moldovei 2016-2020 în domeniul politicii urbane și de dezvoltare urbană”, implementat de Ministerul Investițiilor și Dezvoltării a Republicii Polonia, în parteneriat cu Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului a Republicii Moldova și Reprezentanța Fundației „Solidarity Fund PL” în Moldova.
Aici puteți accesa rezultatele evaluării de conținut: FGM 2018 – Revitalizare Urbană: http://www.centruinfo.org/…/rezultatele-evaluarii-de-conti…/