Programul de management al deşeurilor ECOVERDE® intră în ultimele etape de implementare

Programul de management al deşeurilor ECOVERDE® se află în ultima fază de proiectare şi inginerie înainte de a  se începe faza de construcţie aşa cum a declarat Mentor Group Energy, companie – fiica a consorţiului Mentor Group Holdings, fondatorii şi cei care promovează programul naţional ECOVERDE®. Proiectul ECOVERDE® a fost înfiinţat conform nevoilor locale ale Europei de Est şi va include colectarea deşeurilor, de la toţi cetăţenii din Edineţ şi Cupcini şi transportul acestora la fabrica de tratare şi sortare avansată, localizată in afara oraşului şi la o distanţă regulamentară de populaţie şi de sursele de apă. Programul este sprijinit de Ministerul Mediului şi Ministerul Dezvoltarii Regionale şi Construcţiilor şi este subordonat regulamentelor stricte ale UE, oferind cetăţenilor siguranţa mediului, tratînd în acelaşi timp deşeurile municipale solide. Intreaga investiţie va fi finanţată prin companii private şi finanţatori subordonată cerinţelor primăriilor din Edineţ şi Cupcini cum ar fi: colectarea de la intreaga populaţie, folosirea unui echipament de înalta calitate din UE, pastrarea regulamentelor UE cu privire la mediu şi cel mai important – obligaţia unui contractor privat de a reduce taxele pentru colectarea deşeurilor şi obligaţia de a nu le mări. Proiectul va crea mai mult de 80 de locuri de muncă pentru cetăţenii din Edineţ şi Cupcini. Compania care a cîştigat licitaţia publică pentru proiect este SRL „ECO GARANT”, cel mai bun candidat care a indeplinit toate cerinţele programului ECOVERDE® şi a fost găsit eligibil pentru finanţarea proiectului. “Suntem bucuroşi să avem oportunitatea de a promova serviciile de calitate europeană în Republica Moldova, permiţînd cetăţenilor să aiba un mediu mai plăcut fără a-i împovăra financiar, pentru ca întregul proiect este finanţat de finanţatori privaţi, precum şi obligaţia de reducere a taxelor, împreună cu angajamentul de a nu le mări” a declarat D-nul Stanislav Groapă, Vice Preşedinte Mentor Group Energy.

Mai mult decît atît, primăria obligă compania să plătească redevenţa către primărie timp de 49 de ani, să folosească noi camioane, de colectare a gunoiului, ecologice şi să asigure containere noi ecologice pentru gunoi în beneficiul întregii populaţii. Gunoiştile vechi şi cele neautorizate precum şi terenul vor fi reabilitate din costurile companiei private. “Ca parte a consorţiului Mentor Group Holdings, credem în Moldova pentru că vedem cum autorităţile publice îşi
dau tot interesul pentru promovarea iniţiativei în beneficiul cetăţenilor. Pe parcursul 2011-2012 compania noastra va lansa cateva programe unice inclusiv finanţare privată pentru a asigura progresul calităţii vieţii cetăţenilor din Republica Moldova”, a adaugat D-nul Groapă. Mentor Group Energy este parte din consortiul Mentor Group Holdings care a dezvoltat şi a sprijinit proiectul de management al deşeurilor ECOVERDE®.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4kjIy1HIZWk&feature=mfu_in_order&list=UL[/youtube]