Un nou serviciu social prestat de Primăria orașului Edineț

De la 1 ianuarie 2015, la iniţiativa Primarului d-lui Constantin Cojocari, Primăria orașului Edineț a lansat un nou serviciu social „TAXI SOCIAL”, care va activa în baza următorului regulament:

1. Taxiul social este un serviciu fără plată.

2. Pentru a comanda taxiul social este necesar de sunat la numărul de telefon 024622930.

3. Taxiul social lucrează de luni pînă vineri, de la 800 la 1700.

4. Se pot folosi de serviciile taxiului social:

– invalizii de gradul I şi II care se deplasează greu;

– toţi pensionarii care au deficienţe de deplasare.

5. Serviciile taxiului social se utilizează pentru:

– a se deplasa la spital, farmacie, unităţi comerciale de primă         necesitate;

– rezolvarea unor probleme urgente la instituţiile statului: primărie, asistenţă socială, oficiul cadastral, alte instituţii.

6. De taxiul social una şi aceeaşi persoană poate beneficia nu mai des decît o dată la 3 zile.

7. De serviciile taxiului social pot beneficia doar locuitorii oraşului Edineţ, satelor Alexăndreni şi Gordineştii Noi.

NOTĂ: Toate cheltuielile legate de activitatea acestui serviciu vor fi acoperite de Primăria oraşului Edineţ, începînd cu 1 ianuarie 2015.