AUDIO: Interviu cu Primarul municipiului Edineţ Constantin COJOCARU la Radio EUROPA LIBERĂ

La 1 februarie este marcată Ziua autonomiei locale și a lucrătorului din administrația publică locală.

Sărbătoarea a fost instituită în 2012 la inițiativa Congresului Autorităților Locale din Moldova pentru recunoașterea importanței valorii persoanelor care activează în domeniul APL, necesitatea asigurării autonomiei locale în procesul de edificare și consolidare a statului democratic, dar și pentru a aprecia rolul reprezentanților autorităților publice locale în soluționarea problemelor cetățenilor și dezvoltarea social-economică a țării. Constantin Cojocaru este la al patrulea mandat de primar al municipiului Edineț. Edilul a fost prezent luni la semnarea Acordului privind edificarea și dezvoltarea parteneriatului între președintele Republicii Moldova și Congresul Autorităților Locale.

Sursa: Radio Europa Liberă Moldova