Cupa Primarului de Edineţ la baschet, ediţia a III-a

Sîmbătă, 10 martie 2012, în sala de sport a Gimnaziului nr. 1, Edineţ au avut loc competiţii sportive la baschet, organizate în cadrul turneului „Cupa Primarului de Edineţ la Baschet”, aflat în acest an la cea de-a treia ediţie.

Acest turneu are ca scop promovarea valenţelor culturii fizice şi sportului, antrenarea şi stimularea elevilor şi tineretului în practicarea sistemică şi continuă a exerciţiilor fizice, favorizarea socializării copiilor şi tinerilor, promovarea modului sănătos de viaţă, favorizarea creării unei identităţi sportive pentru tineret.

Organizator al turneului este Primăria or. Edineţ în conlucrare cu Şcoala de Sport pentru Copii şi Juniori Edineţ.

S-au luptat pentru premiul mare, Cupa Primarului, echipele din or. Edineţ, or. Cupcini şi s. Grimăncăuţi (Briceni).

Locul întîi a fost cîştigat de echipa de la Edineţ, locul doi – echipa s. Grimăncăuţi şi respectiv echipa din or. Cupcini – locul trei, şi au fost premiaţi cu medalii şi diplome pentru participare.