Totalurile proiectului LGSP finanţat de Agenției Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională în Moldova.

Peste 30 de orașe din Moldova au fost conectate la servicii de înaltă calitate. Acest lucru a fost posibil datorită ajutorului oferit de Agenția Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională (USAID).

Proiectul USAID a oferit Autorităţilor Publice Locale din Moldova o sumă de 12 milioane de dolari.

Ieri, 21 ianuarie 2016, USAID a organizat o recepție care marchează reuşitele orașelor-centre raionale ale Republicii Moldova în cadrul proiectului. Evenimentul a adunat primari, reprezentanți ai administrației publice centrale, parteneri locali şi internaționali de dezvoltare.

La eveniment a fost prezent şi ambasadorul SUA în Moldova, James D. Pettit, care a ţinut un discurs şi a menționat exemple ale angajamentului pe care orașele și le-au asumat. De asemenea, ambasadorul a felicitat echipa LGSP și primarii pentru realizările și succesele înregistrate în cadrul proiectului:

– Timp de patru ani, LGSP a contribuit la formarea profesională a peste 500 de funcționari publici și angajați ai primăriilor și ai întreprinderilor municipale;

– De asemenea, au fost generate economii în valoare de peste 11 milioane de lei în cele 32 de orașe;

– Donația USAID a celor 36 de unități specializate (11 autospeciale de colectarea a gunoiului, 6 gredere, 8 mașini de vidanjare, 2 camioane de intervenție, 1 autospecială cu nacelă și 8 excavatoare) şi a generat economii anuale de peste 2 milioane de lei ;

– Cu 30 de procente mai multe gospodării din  Moldova au acum acces la serviciul de colectare a deșeurilor datorită celor 14,624 de containere de colectare a gunoiului;

– 50 km de străzi din 11 orașe sunt acum mai sigure pe timp de noapte datorităiluminatului stradal cu lămpi;

– Cele trei Centre de Informare și Prestare Servicii pentru cetățenideschise în orașele Taraclia, Orhei și Sângerei servesc drept suport important  pentru cetățeni;

– Cele 12 pagini oficiale de web ale Primăriilor create pe platforma APL Web, 22 de pagini oficiale de Facebook ale Primăriilor, Consiliile de Tineri.

Totodată, cele 32 de orașe şi-au sporit oportunitățile de aplicare pentru primirea fondurilor.

Proiectul LGSP își încheie activitatea în februarie 2016. Însă, Guvernul SUA va continua să sprijine autoritățile publice locale din Republica Moldova pentru a le conduce mai aproape de standardele europene. Relațiile fructuoase și conexiunile create între orașe vor continua în cadrul Rețelei de Orașe din Moldova sub egida Congresului Autorităților Locale din Moldova (CALM).